פרגולות ברזל

מקורות תרבותיים

פרגולת ברזל היא שילוב של עולם העיצוב, עם עולם הבנייה יחד עם תרבות הפנאי. למעשה הייתה זו התפתחות תרבות הפנאי, שגרמה לצמיחתם של מרחבי הפנאי המיועדים להנעים את זמנם של בני האדם. בתקופות העבר היה האדם עסוק בהישרדותו מבוקר עד ערב. בעידן הרנסנס היו אלה רק עשירי האומות שזכו לזמן פנאי ומרחבים מעוצבים ואילו מרבית העם היה עסוק בהקמת אותם מרחבים. בעידן התעשייתי אנשים החלו להרוויח את כספם אך עדיין היו עסוקים בעבודה רוב היום ועניין הפנאי היה מוצנע והושג רק על ידי מעטים. רק בעידן המודרני, כאשר אחוזים ניכרים מבני העם החלו לאזן בין שעות העבודה ושעות הפנאי, התפתחה לה תרבות הפנאי ואיתה הצורך במרחבים בהם יכלו האנשים לשבת ולהנעים את זמנם עם בני המשפחה והחברים.

הימצאותן של פרגולות בכלל ופרגולות ברזל בפרט באזורי הפנאי מיוחסים לארצות בהן מזג האויר מאפשר למעשה ישיבה בחוץ. לכן במדינות המזרח התיכון ישנה פריחה בעולם הטיפוח של תרבות הפנאי ואיתה בניית פרגולות מסוגים שונים. בחלקים שונים בעולם ישנה חשיבות להימצאותו של חומר גלם מסויים לבנייה. למשל בקנדה, נהוג להשתמש בעץ לבניית בתים, דקים, פרגולות, גדרות וכל מתקני החצר, אולם במדינות המזרח התיכון העץ אינו מצוי בשפע ולכן התפתח סיגנון עיצובי שמשתמש בברזל לבניית מבנים ובתוכם גם פרגולות העשויות ברזל.

ברזל- החומר הכי גמיש וחזק שיש

הברזל הוא חומר בנייה חזק ביותר ויש לו יתרונות רבים. ניתן לייצר ממנו כל צורה שרק ניתן לחלום עליה ובאופן רגיל ושוטף ישנם עשרות סוגים של פרופילים המצויים במלאי במחסני הברזל. ישנם פרופילים “פתוחים” בעלי חוזק רב, שחלם נקראים פרופילי H או U . ישנם פרופילים “סגורים” מרובעים או מלבניים הקרויים פרופילי RHS וניתן לקבל אותם החל ממידות של 10\10 מ”מ ועד לגודל של 300\300 מ”מ. לדעתי ישנן שתי תכונות לברזל שהופכות אותו לומר הבנייה האידיאלי- האחת היא שהוא ניתן לכיפוף. בפעולת הכיפוף ניתן לייצר כמעט כל חתך רצוי החל מפרופיל U בכל מידה שנחפוץ בה והמשך בחלקים שונים ומורכבים בעלי 4 ו-5 כיפופים שיוצרים למעשה מוצר חדש שמאפשר יצירת עיצוב חדש עם פונקציות רבות. התכונה השנייה שהופכת את הברזל לחומר אידיאלי לבנייה היא היכולת לחבר את חלקי המבנה או פרגולה אחד לשני בריתוך. חיבור באמצעות ריתוך יוצר למעשה חיבור מושלם כאשר לאחר השחזה וליטוש לא ניתן לזהות את מיקום החיבור וכך ניתן ליצור קורות ארוכות ביותר שנראות כיחידה אחת ללא חיבורים. כאשר ריתוכים אלה נעשים על ידי רתך מקצועי, גם חוזק הקורה נשמר ולפרגולת הברזל מובטחים חיים ארוכים ביותר.

חיסרון ידוע של הברזל הוא הנטייה שלו להתחמצן עם האויר וליצור חלודה. עניין זה ניתן לפתור בקלות. ראשית יש לעבוד עם ברזל מגולוון. תהליך הגילוון הוא למעשה ציפוי של הברזל הרגיש לחמצן שבאויר על ידי אבץ שהוא חומר אדיש לחמצן. ברזל שצופה באבץ יחזיק מעמד בתנאי מזג אויר רגילים עשרות שנים ללא בלייה. ובכל זאת איננו מסתפקים בכך. את הברזל שמשמש אותנו לבניית פרגולות אנחנו צובעים בצבעים מקצועיים המיועדים למטרה זו. תחילה צובעים את הברזל בצבע יסוד שנקשר היטב לברזל המגולוון על מנת שהצבע הסופי לא יתקלף. לאחר מכן אנו צובעים את הברזל בצבע עליון דו רכיבי בכל גוון שתיבחרו. הצבע הדו רכיבי מורכב למעשה מהצבע עצמו ומחומר מקשה אשר גורם לצבע להתייבש והתקשות ללא תלות בטמפרטורה בזמן העבודה, בחשיפה לשמש, או בתנאי הלחות. באופן זה מקבלות פרגולות הברזל שלנו צביעה מלאה ויסודית ששומרת עליהן לשנים ארוכות ללא תחזוקה.

פרגולות הברזל שלנו

פרגולה בהוד השרון
פרגולה בהרצליה
פרגולה ליד הבריכה
פרגולה בכוכב יאיר
פרגולה במרחביה
פרגולה בעין דור
פרגולת ברזל בשרון
פרגולת ברזל בצורן
פרגולת ברזל ברעות
פרגולה בעין חרוד
פרגולת ברזל בטבעון
פרגולת ברזל בעין דור

אז אילו פרגולות אנו בונים מברזל?

בזכות המגוון הגדול של פרופילי הברזל אנו יכולים לייצר מהן אינסוף אפשרויות של מבנים. אנו בונים מהם חניות ברזל למכוניות, עם חיפוי של רעפי חרס או רעפי פלדה, בהתאם לשיפוע שניתן ליצור. אנו בונים גם חניות שעשויות מפרופיל היקפי מסוג U כאשר הוא ישר לגמרי ומפולס ואז מבצעים את הקירוי של החנייה בפאנל מבודד מפח או אלומיניום. כאשר מדובר במוצר הדגל שלנו- פרגולות ברזל למרפסת העיקרית של הבית, אנו משתמשים כמעט תמיד בפרופיל היקפי מסוג U בגדלים של 200 עד 300 מ”מ. את המסגרת אנו מעמידים על עמודים מפרופילים מרובעים אך למען העיצוב הייחודי מידי פעם משתמשים גם בפרופילי U לייצור העמודים. היתרון של העמודים המרובעים החלולים הוא שניתן למרזב את מי הגשם דרכם בצורה נסתרת. אך מי אמר שרק על עמודים ניתן לבנות?

פרגולת ברזל

לפחות מחצית מהפרגולות שלנו תלויות על מוטות תלייה, ניחשתם נכון- גם הם מברזל! את מוטות התלייה הללו אנו מעגנים לקיר הבניין העשוי בטון עם עוגנים תיקניים המסוגלים לשאת את משקל הפרגולה בתוספת עומסי רוח בזמן סערה. לאחר מכן אנו בונים את השלד הפנימי, החלוקה הפנימית של הפרגולה מפרופילים מרובעים, לרוב 60\60 מ”מ ולעיתים אף יותר. פרופילים אלה מאפשרים לנו להתקין על פרגולות הברזל את רכיב ההצללה שעליו נספר עוד מעט וכן את רכיב ההגנה מפני הגשם שהופך את הפרגולה לכל כך אהובה על הלקוחות שלנו.

עברנו, אם כן, את החלק העיקרי והמורכב ביותר של בניית הפרגולה- בנינו את שלד הברזל. אך לא די בכך שכן אנו מעוניינים להעניק לכם מגן מפני השמש והגשם. לשם כך אנו מצפים את החלק העליון השל הפרגולה בחומר הצללה. ברוב המקרים אני משמשים בסרגלי עץ אורן ליצירת הצל הרצוי יחד עם מרווחים קטנים שמאפשרים מעבר אור שמש. אל חשש- לא יהיה כאן סינוור כי כיסוי הפלסטיק שיותקן מעל סרגלי העץ הינו חלבי ועל כן יעביר את האור אך יבלום את קרני השמש הישירות והמסנוורות. גם להתקנת סרגלי העץ מספר שיטות. הפשוטה והזולה ביותר היא התקנה של הסרגלים מעל קורות הברזל. כך ניתן לראות את שלד הברזל המרשים מלמטה ואכן כך נראות רוב העבודות שלנו. שיטה אחרת היא התקנת כיסוי העץ בין הקורות הפנימיות של הפרגולה. בצורה זו נוצר מצב שבו כיסוי סרגלי העץ מיושר עם הקו התחתון של פרגולת הברזל וישנם אנשים שיעדיפו להשקיע עוד קצת ולקבל את המראה הייחודי הזה. שיטה נוספת ונדירה אף יותר היא התקנה תחתונה כאשר כל סרגלי העץ מותקנים מתחת לקורות הברזל ומסתירות אותן לחלוטין. שיטה זו היא היקרה מכולם ומצריכה שימוש בסרגלי עץ עבים יותר. ולמעשה אין סוף לאפשרויות- ניתן להשתמש בסוגים שונים של עץ ולייצר הצללה בקווים ישרים, קווים אלכסוניים, סרגלי עומדים או סרגלים שוכבים. אנו תמיד אומרים שאין לנו כמעט שום דבר מוכן במלאי מהסיבה שלא ניתן לדעת מה ירצה הלקוח הבא ואיזה עיצוב נרכיב עבורו.

עמידות לשנים רבות

אז בנינו פרגולה מברזל, התקנו עליה הצללה יפה שיוצרת את הצל המבוקש וכעת נשאר רק לייצר את השכבה העליונה ששומרת על כל זה. מבין חומרי הקירוי השונים אנו משתמשים ברוב המקרים בחומרים שהאור עובר דרכם. ישנם מגוון חומרים מהסוג הזה בשוק, ואני ממליצים ללקוחות שלנו להזמין את הטוב ביותר. היתרונות של החומרים הטובים יותר הם בעיקר בשיטת החיבור של כיסוי הפלסטיק לפרגולה אשר יעשה ללא פגיעה בחומר עצמו ויגרום למינימום של נזילות גשם. גם מבחינת אופן החיבור של אותו פלסטיק לקיר הבית כבר למדנו רבות מהניסיון וכיום אנו יכולים להבטיח איטום מושלם.

Logo_White_Footer

חברת בית וחוץ מתמחה בהתקנת פרגולות, דקים, חיפויים, גגונים וסגירת מרפסות – למעלה מ20 שנה!
עודד גרבר הוא היזם והבעלים של חברת בית וחוץ – הוא נולד עם הפטיש ביד ומגיל צעיר התעניין בבניה ופיתוחים שונים.

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו: 077-6707355, או השאירו פרטיכם בטופס המצורף